Grzałki mikanitowe są przeznaczone do uplastyczniania materiałów sztucznych we wtryskarkach jaki i podgrzewania pewnych odcinków instalacji przemysłowych. Obudowa grzałki jest zbudowana z blachy nierdzewnej. Jako części grzejnej używa się taśmę oporową usytuowaną w mikanicie.Wyróżnia się 5 typów grzałek mikanitowych: opaskowe, połówkowe, wewnętrzne, płaskie i kątowe.
Autor: Miles Goodhew
Źródło: http://www.flickr.com
Grzałki mikanitowe opaskowe mają średnicę około Ø20 w zwyż oraz szerokość do 500 mm. Na obwodzie w płaszczu grzałki wypustki albo uchwyty konieczne dla mocowania czujników temperatury jak również wypustki i wyjęcia dla odgazowania tworzywa lub jako miejsce na śruby regulacyjne. Zapięcie grzałek to: wkręty od M3 do M5 albo śruby M6 wraz z bolcami. W trudno dostępnych strefach maszyn zależnie od średnicy użyto sprężyny dociskowe. Grzałki te wykonywane są na napięcia zwykłe albo obniżone. Jest możliwość zainstalowania dodatkowej osłony termicznej.Grzałki mikanitowe połówkowe posiadają rozmaite promienie i szerokości. Skręcanie grzałek tworzone jest przez kołnierz przystosowany do skręcania śrubami albo przez śruby M6 wraz z bolcami. Komplet grzałek połówkowych – 2 połówki może być mocowany z jednej strony za pomocą zawiasu. Przyłącze elektryczne stworzone jest przeważnie ze śrub stykowych M5.
Gdy będziesz zdania, że zaprezentowany w tym miejscu wpis jest godny uwagi, kliknij tu, a znajdziesz więcej konserwacja instalacji technicznych analogicznych tekstów!
Grzałki połówkowe mogą być również wykonane w wersji ceramicznej. Wykonywane są na napięcia standardowe.
Grzałki mikanitowe wewnętrzne to rodzaj grzałek mikanitowych otokowych. Rozbieżność polega na ukierowaniu mocy grzejnej.Grzałki mikanitowe otokowe okręcone są na głowicy walcowej w stronę jakiej kierowana jest moc.
Grzałki mikanitowe wewnętrzne przepełnianie są od wewnątrz cylindra, moc kierowana jest na zewnątrz grzałki w kierunku cylindra.Grzałki mikanitowe płaskie – dla ich poprawnego odbioru otrzymywanej temperatury używa się płyty dociskowe z blach grubości 5-10 mm w zależności od rozmiarów grzałki.W płaszczyźnie grzałek mogą znajdować się otwory lub wybrania niezbędne do mocowania samych grzałek jak i płyt dociskowych. Zlokalizowane są tam również dziurki pod czujniki temperatury.Na grzałkach tych kreowane jest napięcia zwykłe.
Autor: www.centro-therm.pl
Źródło: www.centro-therm.pl
Grzałki mikanitowe kątowe – dla ich bardziej poprawnego odbioru przekazywanej temperatury używa się płyty dociskowe z blach o grubości 5-10 w zależności od rozmiarów grzałki.W płaszczyźnie grzałek mogą być usytuowane pustaki albo wybrania niezbędne do przymocowywania samych grzałek jak i płyt dociskowych oraz pustaki pod czujniki temperatury.Grzałki te skręcane są śrubkami M8. Wykonuje się na nich napięcia zwykłe.